Zamiar poczęcia

  • Stosuj Wskazania na Dni Przed-owulacyjne do PMN (współżycie w co drugi wieczór).

  • Gdy nastąpi zmiana, czekaj aż rozwinie się odczucie ślisko.

  • Podejmowanie zjednoczenia w dniach z odczuciem ślisko stwarza najlepsze szanse na poczęcie.

  • Jeśli współżycie następuje codziennie przez kolejne dni, jak to jest w tym przypadku (zob. 13, 15-16), płyn nasienny może przesłonić dokonującą się zmianę w objawie śluzu, która pozwoliłaby rozpoznać dzień Szczytu. Najłatwiej dochodzi do poczęcia po jednorazowym współżyciu podjętym w chwili, gdy odczucie ślisko w dzień Szczytu objawu śluzu zaczyna się właśnie zmieniać w lepko, a płynny przejrzysty śluz zaczyna stawać się gęsty i mętny. Te wskazania pomagają zarazem dobrze w określeniu Szczytu objawu śluzu, gdyby śluz był zbyt skąpy żeby go dostrzec wzrokiem. Może się okazać konieczne, by przeczekać, aż się wytworzy zdecydowana zmiana w odczuciu, i wtedy dopiero podjąć zjednoczenie małżeńskie. Należy wtedy zważać na obrzmienie i miękkość sromu.

  • Mianowicie wokół owulacji powiększa się nieco po tej samej stronie co odbywające się jajeczkowanie - gruczoł limfatyczny w podbrzuszu, dochodząc do wielkości grochu. Przy ucisku staje się on tkliwy. Codzienne sprawdzanie tego gruczołu pozwoli uchwycić jego stopniowe powiększanie i tkliwość. Najłatwiej sprawdza to kobieta, gdy się położy i położy dłonie od podbrzusza prosto w dół, tak żeby palec środkowy wyczuwał pulsującą tętnicę udową. Palec wskazujący znajduje się wtedy na gruczole.

learn your fertility - know your fertility

 

Poczęcie w następstwie aktów współżycia wokół wykształcającego się Szczytu objawu śluzu. Stosowanie Wskazań na Dni Przed-owulacyjne pozwala kobiecie rozpoznać zmianę, która wskazuje na zbliżające się jajeczkowanie. Odczekanie aż wydzielina stanie się śliska sprawia, że płyn nasienny i złożona ilość plemników osiągają optymalne stężenie blisko dnia jajeczkowania. W dniach 16 i 17, śluz jest zmieniony, ale płyn nasienny wywiera wrażenie wilgotności. Stąd też trudno Szczyt rozpoznać. Niknie też obrzmienie warg sromowych. Krwawienie związane z procesem zagnieżdżenia zygoty w błonie śluzowej macicy. Może ono wystąpić od 6 dnia po poczęciu (dzień 23-25).

dzień

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Szczyt

 

X

 

być_może_płodny

 

 

 

 

 

 

 

1

2

3

 

poczeka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

niepłodny

 

 

 

 

 

I

 

I

 

 

 

 

I

 

I

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odczucie

wil-gotno

wil-gotno

wil-gotno

sucho

sucho

sucho

wilgotno

sucho

wil-gotno

sticky

wil-gotno

wil-gotno

ślisko

ślisko

ślisko SV

wil-gotno

wil-gotno

lepko

sucho

sucho

sucho

sucho

wil-gotno

wil-gotno

lepko

sucho

sucho

wil-gotno

wil-gotno

sucho

Wygląd

 

 

 

plam-ienie

plam-ienie

 

SF*

 

SF

mętny

mętny

mętny nitki

prze-jrzysty nitki

prze-jrzysty

prze-jrzysty

SF

SF

mętny

 

 

mętny

 

krwa-wienie

krwa-wienie

plam-ienie

 

 

mętny

mętny

 

* SF = płyn nasienny
SV = srom obrzmiały
I =