Długość Cyklu Miesiączkowego

OWULACJA (jajeczkowanie) odbywa się tylko w jednym dniu w rozwoju cyklu. W około 2 tygodnie po owulacji występuje miesiączka, jeśli nie nastąpiło poczęcie. Odcinek czasu między jajeczkowaniem a następującą potem miesiączką zwykle nie wykazuje zbyt wielkich wahań. Długość cyklu miesiączkowego zależy natomiast od zmiennych czynników w okresie od początku cyklu aż do jajeczkowania, jak to jest ukazane poniżej.

O długości cyklu decyduje odbywające się jajeczkowanie.

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 
 

Odcinek czasu od początku miesiączki do owulacji jest zmienny. Jajeczkowanie ulega często opóźnieniu. Tak bywa w sytuacji przeżywanego stresu, w okresie karmienia piersią i w wieku przed-menopauzalnym.

W tym jedynym dniu cyklu, na który przypada jajeczkowanie, pojawia się jedna lub więcej komórek jajowych, przygotowanych do zapłodnienia. Jajeczko żyje nie dłużej niż 24 godzin, natomiast żywotność plemników jest zmienna. W przypadku braku prawidłowego śluzu, plemniki nie przeżywają dłużej niż jedną godzinę lub niewiele dłużej. Natomiast gdy natrafią na podtrzymujący je prawidłowy śluz szyjkow, mogą one przeżyć do 2 lub 3 dni, a nawet rzadko przez 4, albo i 5 dni.

Ażeby przeglądnąć jeszcze inne zapisy związane ze zmienną długością cyklów, kliknij tutaj.

learn your fertility - know your fertility